Често ни се случва да изпитаме рязко чувство на глад за сладко във втората част на деня или с наближаването на вечерта. За повечето от нас е лесно да се придържаме към правилните и здравословни храни до към следобед, но по някаква причина точно тогава започваме да си мислим за нещо сладичко и волята ни рязко изчезва.
Глад за сладко вечер – причини
- Спад в нивата на кръвна захар
Когато следобедът започне да настъпва, две неща се случват с нас. Първо, физическата умора започва да си казва думата, без значение дали сме се движили или работили на бюро. Второ, с изминаването на деня е нормално нивата ни на кръвна захар да спадат.
Когато тези два фактора се комбинират, резултатът е рязък спад в енергийните ни нива.
Все още обаче работата и денят не са свършили напълно, а ние се нуждаем от енергия. Тогава, естествена реакция на мозъка е максимално бързо да намери решение на проблема и той често пъти се крие в лицето на храни и напитки богати на захар.
Консумацията на подобни продукти веднага повишава нивата на кръвна захар и енергия, но за много кратко. Не след дълго, отново имаме нужда от още нещо подобно и така, порочният кръг продължава, докато не си формираме един лош навик или дори зависимост. - Наличието на лоши навици
Понякога дори не осъзнаваме лошите си навици. Скъсването на връзката с добре развит такъв може да бъде изключително трудна, но пък вредните навици са по-лесни за оставяне днес, отколкото утре.
Ако сме свикнали често да се отдаваме на изкушението за сладко, то най-вероятно ще се превърне в навик и ще го консумираме без дори реална от него нужда. Така че, нека отделим време и да се замислим дали не ядем захар просто, защото се е превърнало в навик. - Приели сме прекалено много или прекалено малко калории
Ако не снабдим организма си с достатъчно калории до обяд, той бързо ще започне да изпитва нужда от енергиен тласък.
Когато консумираме прекалено нишесте (напр. порция паста), но не достатъчно мазнини и белтъчини, тялото ни приема калории, но все още не се чувства напълно удовлетворено откъм хранителни вещества. Въглехидратите се превръщат в глюзкоа, усвояват се бързо и повишават кръвната захар за кратко, а когато тя отново спадне гладът за сладко започва да се проявява.
Така че, нека не забравяме да добавим зеленчуци, белтъчини и малко мазнини към нашия обяд и режим на хранене като цяло. (Най-ефективната, лесна и здравословна диета за големи успехи) - Лош сън и лоши хранителни навици
Липсата на сън може да доведе до много и негативни ефекти върху начина ни хранене. Вероятно работим до късно и си лягаме в малките часове на нощта. Може би вечер прекарваме прекалено много време пред екран. Факторите, които могат да направят съня ни кратък и некачествен са много. Ранната аларма, сутрешното бързане благодарение на което не можем да закусим пълноценно и т. н.
Пропускането на закуската означва и пропуснати калории, което води до забавен метаболизъм и недостатъчно енергия за по-нататък през деня. За да компенсира този недостиг мозъкът ни изпраща сигнали, че спешно се нуждаем от спасение – нещо сладко.
Малкото сън допринася и за повишаване нивата на хроничен стрес, лечението на който за много от нас е похапването на изделия съдържащи много захар.
Недостатъчното количество сън също може да доведе до намаляване нивата на лептин (хормонът на ситостта), така че е възможно дори след обилно хранене все още да имаме нужда от лакомство за десерт, ако недоспиването ни е редовна практика. - Твърде много солена храна
Преработените и пакетирани храни съдържат повече натрий отколкото организмът ни се нуждае. Солта е „стягаща“ храна, което означава, че след прекомерната и консумация тялото изпитва нужда от баланс и започва да се нуждае от „отпускаща“ храна, каквато е захарта. - Нашата малка награда
От най-ранна възраст сме приели факта, че отпразнуването на някакво постижение е свързано с похапването на нещо сладко. Този лош навик е толкова силно вкоренен в нас, че дори и в напреднала възраст изпитваме нужда от сладкиш след добре свършена работа или просто към края на деня.
Консумацията на големи количества захар може да доведе до много заболявание и неблагоприятни последици за нашето здраве. Така че е важно да се замислим, и ако наистина прекаляваме да направим необходимите промени.

5 ефективни начина за справяне с глада за сладко
- Хранете се редовно
Трябва да имаме здравословна и балансирана закуска, качествен обяд, както и няколко малки похапвания измежду тях. Нека се уверим, че приемаме достатъчно калории под формата на белтъчини, зеленчуци и полезни мазнини, избягваме пърженото и сладкото и не прекаляваме със солта.
В случай, че следобедната умора наистина започне да надделява, нека заменим сладкото с шепа ядки, кисело мляко, извара или плод, в комбинация с чай. - Избягвайте подсладените напитки
Знаете ли, че в кутия 100% натурален сок се съдържат повече от 10 супени лъжици захар? Това е в пъти повече от нужното за ден на човек. По-голямата консумация на подобни сокове ще доведе до още по-голяма нужда от сладко. Подсладените течности са най-главната причина хората да развиваме зависимост към сладкото.
Нека заменим вредните сокове с вода, която ще ни хидратира много по-добре, което пък от своя страна ще доведе до потискане хормона на глада (грелин). - Не скучайте
Наистина ли искаме сладко или просто сме отегчени? Родителите, които стоят вкъщи за да гледат децата, които спят следобедния си сън е лесно да усетят скука. Ако сме такъв родител или просто следобедният ни график е по-спокоен, лесно може да ни се прияде нещо сладко, просто ей така, от скука. Възможно е работата ни да е монотонна и да имаме нужда от някакво разсейване. В такъв случай, нека се замислим и вместо да прибягваме към захарта да направим кратка разходка, да пийнем чаша вода и да похапнем нещо малко и здравословно. - Намалете апетита благодарение на пълнозърнести въглехидрати
Поради богатството си на фибри, пълнозърнестите (кафяви) въглехидрати спомагат за запазването и нормализирането на нивата на кръвна захар. Те също създават чувство на ситост за по-дълго време, което води до намаляване на апетита.
Допълнително, пълнозърнестите храни играят важна роля в производствтото на серотонин, който потиска апетита.
И все пак, колкото и полезни функции да имат не бива да се преклява с въглехидратите, така че, когато усетим, че това започва да се случва нека ги заменим със зеленчуци, бобови и грахови култури. - Уверете се, че спите достатъчно
Доброто количество сън (~8 часа) ни помага да поддържаме високи нива на хормона на ситостта. Важно е да не стоим до късно вечерта пред екрана и може би да пропуснем следобедното кафе. Здравият сън е най-мощното оръжие за справяне с предстоящия ден.
Финални думи
Гладът за сладко може да доведе до пристрастяване към захарта и да повлияе негативно на нашето цялостно здраве. Важно е да преоценим навиците и начинът си на хранене и да идентифицираме причината за желанието да посегнем към захарните изделия вечер.
Малки промени в начина ни живот могат да доведат до големи разлики и значително да ни помогнат с контрола върху консумацията на захар, като това драстично ще намали риска от заболявания като диабет, високо кръвно налягане, затлъстяване и др.